Za jakých podmínek se na fasádě usazuje znečištění

spinava-fasada-768x1024K usazování nečistot a biologických mikroorganismů na fasádě dochází pod tíhou mnoha faktorů, od prašnosti z ulice až po povětrnostní vlivy. Nejohroženější jsou domy v blízkosti prašných ulic, které nemají z důvodu okolní zástavby nebo vysokého porostu dostatek slunečního záření. Tím nemohou dostatečně proschnout a zvláště na severní a západní straně domu zadržují škodlivou vlhkost. Nejen zde vzniká nejvhodnější prostředí pro další bujení plísní, řas, lišejníků a mechů.

Proč je důležité znečištěnou fasádu ošetřit? Vzhled je až na třetím místě.

baktérieZvláště u plísní je jejich odstranění důležité primárně ze zdravotního hlediska. Výskyt plísní na fasádě způsobuje, že se nejen při větrání dostávají spory do bytů. Obyvatelé jsou tak ohroženi vznikem alergického onemocnění včetně astmatu. Alergie pak negativně ovlivňuje průběh řady infekčních onemocnění. Plísně mohou mít vliv na zdraví člověka mnoha dalšími způsoby. Při růstu produkují těkavé organické látky, které mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči, nos a krk, způsobují bolesti hlavy a podráždění pokožky. Některé druhy plísní zapříčiňují i velmi vážná onemocnění, např. po vdechnutí spor patogenních druhů plísní mohou v tělních orgánech spory vyklíčit a růst, což se projeví orgánovými mykózami. Rozvoj těchto patogenních druhů může vyvolávat na povrchu těla různá kožní onemocnění, záněty oční rohovky a další.

Druhým důvodem k očištění fasády je, že přítomnost biologického znečištění způsobuje postupnou degradaci fasády. Dochází k tzv. biokorozi, tedy lišejníky, houby a mechy narušují strukturu fasády a pokud nejsou odstraněny, znehodnocují fasádu stále více do její hloubky. Tím vznikají praskliny, které vedou ke ztrátě kvality a vlastností fasády a je nutné ji celkově renovovat o mnoho let dříve a nákladněji.

cista-fasada-1024x768třetím důvodem je vzhled fasády, který je ovšem neméně důležitý. Minimálně z hlediska potenciálního kupce, který primárně vybírá očima, je důležité, aby dům působil čistě a upraveně, a to nejen zevnitř.

Pokud stále váháte nebo jen nevíte, jestli vaši fasádu bude třeba jen vyčistit nebo i natřít, kontaktujte nás. Rádi zodpovíme vaše dotazy, přijedeme a doporučíme vám vhodné řešení.