cisteni-fasady-768x1024Renovace fasády, v podobě nového nátěru fasády, je nezbytností, která čeká každého majitele nemovitosti. I nejvíce odolné fasádní nátěry – nejnovější silikonové materiály – mají životnost maximálně 20 let, a to v případě, že nebydlíte v zátěžových oblastech.

Znečištěné ovzduší v okolí silnic, blízkost průmyslových zón nebo naopak lesní pozemek hned za plotem má dopad na fasádu domu v podobě ulpívání prachových částic, smogu či sazí nebo růstu mechů a lišejníků na málo osluněných plochách. Fasáda tak potřebuje pravidelnou údržbu.

V případě, že na fasádě jsou plísně, lišejníky či jiné biotické napadení, je třeba všechny tyto nečistoty nejdříve odstranit pomocí vysokotlakého mytí (o čištění fasád se více dočtete zde).

Po vyčištění fasády vysokotlakým vodním proudem následuje několik nezbytných kroků:

Celková kontrola a případné opravy fasády.
Nesoudržné části, praskliny a poškození je třeba nejdříve opravit.

Nanesení kvalitní penetrace.
Penetrace je nezbytnou součástí renovace. Pronikne hluboko do povrchu, povrch zpevní a zejména zlepší přilnavost následné vrstvy nátěru.

Nátěr nebo nástřik fasádní barvy.
Nejdříve je potřeba si vybrat, jaký druh nátěru chceme.

Existují tři základní typy fasádních barev:

  • Akrylátový nátěr je nejlevnější. Je relativně tvrdý, méně paropropustný a více se špiní. Obecně vydrží 5 – 15 let.
  • Silikátový nátěr je oproti akrylátovému dobře paropropustný, je pružnější a poskytuje vyšší ochranu proti vlhkosti.
  • Silikonový nátěr je pružný, má hydrofobní vlastnosti se zachováním paropropustnosti, poskytuje tak vysokou ochranu proti vlhkosti a přirozeně odolává mechům a plísním. Má nejdelší životnost až 20 let.

V současné době jsou nejvíce využívány silikonové nátěry.  Jedná se o barvy s technologií lotosového efektu a optimálním nastavením proti plísním a řasám. Jinými slovy jde o nátěry, které působí vysoce hydrofobně a zároveň obsahují složku, která aktivně zabraňuje novotvorbě řas a plísní. Mírně vyšší cena takového nátěru se zcela určitě vyplatí. Ve svém důsledku ušetří prostředky za nevyhnutelnou následnou údržbu fasády.

V závislosti na druhu fasády je nakonec zvolena nejvhodnější metoda nanášení barvy, a to buď ručním nátěrem, AirLess technologií (nástřikem pod tlakem) nebo kombinací obojího.

Závěrečná ochrana fasády.
Na samotný závěr ještě doporučujeme ošetřit celou fasádu ochranným nástřikem.

Naše firma spolupracuje s renomovanými výrobci těchto specializovaných nástřiků. Takto ošetřená fasáda má do jisté míry samočistící schopnost a vydrží čistá mnoho roků.

nano
Kdo chce využít inovativních nanotechnologií, i pro toho máme řešení. Více si můžete přečíst zde.

Spolupracujeme s celou řadou výrobců nátěrů i prostředků k ochraně fasád. Kontaktujte nás pro nezávaznou nabídku – rádi vám vysvětlíme pro a proti a doporučíme ideální řešení právě pro váš dům.