hydrofobizace_dlažby_3Tento článek vám vysvětlí, jak funguje ochranný nástřik, patřící do kategorie nanotechnologií. Vynecháme ale všechny technické údaje a cizí slova, pod kterými si málokdo z nás něco představí (všichni jsme již zahlceni výrazy jako hydrofobní, kapilární, micelární, algicidní, fungicidní apod.). Vysvětlíme jednoduše – pomocí obrázků a českého jazyka (v rámci možností) vám ukážeme, jaký je výsledek použití takového prostředku.

zámková_dlažba_1

Obrázek 1 (pro zvětšení klikněte)

Po prvním dešti se na nově ošetřené dlažbě ochranným prostředkem vytvoří malé kapky vody, které se nevsakují do podkladu – viz obrázek 1. Záměrně uvádíme po prvním dešti (nebo omytí vodou z hadice), neb po dalším namočení dlažby budou kapky již vypadat jinak. První voda totiž dopadne přímo na prostředek, kterým je dlažba ošetřena – prostředek je silně vodoodpudivý, proto se voda shlukuje v kapkách a nevsakuje se. Na svislých nebo i mírně nakloněných plochách voda steče a vezme s sebou i nečistoty a prach – nevsákne se.

zámková_dlažba_2

Obrázek 2 (pro zvětšení klikněte)

Po druhém dešti se na ošetřené dlažbě opět voda shlukuje, ale již v jiných útvarech – viz obrázek 2. Není třeba panikařit, vše funguje jak má, prostředek je stále stejně účinný. Co se ale stalo – po prvním dešti (nebo vody z hadice) na povrchu ulpěly mikroskopické částečky vodního kamene, minerálů, chlóru a dalších částic obsažených ve vodě, a tak druhý a další déšť již nedopadá přímo na prostředek, kterým byl povrch ošetřen, ale právě na nánosy, které na něm zbyly z minulého deště. Shluklá voda tedy již vypadá jinak, na účinku ochrany to však nic nemění.

Obrázek 3 (pro zvětšení klikněte)

Obrázek 3 (pro zvětšení klikněte)

Obrázek 4 (pro zvětšení klikněte)

Obrázek 4 (pro zvětšení klikněte)

Na obrázku 3 a 4 je betonová dlaždice a její detail. Prostředek dlaždice s čárami není ošetřen ochranným nástřikem a tato část dlaždice tak vodou nasákne. Na zbytku dlaždice je patrný vodoodpudivý efekt.

 

 

zámková_dlažba_po_roce

Obrázek 5 (pro zvětšení klikněte)

Obrázek 5 znázorňuje zámkovou dlažbu po jednom roce užívání a zároveň po dešti. Vyznačený prostor byl ošetřen, i po roce je stále čistý a po dešti v podstatě suchý – na rozdíl od okolní dlažby, na které je vidět opětovné zašpinění, lišejník, plíseň a je nasáklá vodou.

 

 

Prostředek má nejen vodoodpudivý účinek, povrch zároveň i zpěvňuje a aktivně nečistoty odpuzuje. O tom, jak principiálně funguje nanotechnologie se můžete dočíst zde.

Potřebujete ještě více informací? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vše vysvětlíme a zodpovíme.